Mazury

Mazury

Mazury

Mazury jest to popularny region, który kiedyś istniał jako Mazowsze Pruskie. Jeszcze jakiś czas temu mówiono na tenże teren Mazury Pruskie. Z języka niemieckiego z kolei popularne jest określenie Masuren. To obszar, stanowiący rejon geograficzny oraz kulturowy, jaki usytuowany jest na obszarze północno-wschodniej Polski. Zajmuje obszar Pojezierza Mazurskiego, jak także fragmenty Pojezierza Iławskiego. Pod względem administracyjnym z kolei stanowi element regionu warmińsko-mazurskiego. Mazury to określenie, które etymologicznie wiąże się ze słowem maz czyli przedrostkiem oznaczającym dosłownie mazać, smolić, brudzić. Ogólnie odnosiło się ono niegdyś do smoły. Wszystko za sprawą faktu, iż w lasach mazurskich jakiś czas temu zamieszkiwali smolarze, stąd przyrostek ury.

Ten rodzaj określenia funkcjonuje w słowniku języka polskiego począwszy od piętnastego stulecia. Mieszkańcami Mazur głównie była ludnośc protestancka. Posługiwała się językiem polskim. Z Mazurami łączą się charakterystyczne nazwy – Ządzbork czyli Mrągowo, Dryfort czyli Srokowo, Węgbork czyli Wegorzewo, Jańsbork czyli Pisz, Lyck a więc Ełk, Nibork czyli Nidzica, Rastembork czyli Kętrzyn, Lec lub Łuczany czyli Giżycko.

Region ten cechuje się specyficznym rodzajem krajobrazu, do których zalicza się przede wszystkim przepiękne jeziora mazurskie. Jest tam także teren lesisty i to nie jeden oraz góry. Najwyższym szczytem jest Dylewska Góra znajdująca się na wysokości 312 metrów nad poziomem morza. Warto wiedzieć, że w tym rejonie znajduje się jedno z najbardziej rozpowszechnionych jezior w naszym kraju czyli Śniardwy. Jest ono popularne nie tylko z samego faktu, że jest malownicze, ale także biorąc pod uwagę to, że to największe jezioro w Polsce.

Jego powierzchnia sięga prawie stu czternastu kilometrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że do atrakcji turystycznych Mazur zalicza się przede wszystkim Pole Bitwy – Grunwald, jakie trzeba zwiedzić obowiązkowo, będąc w tym właśnie miejscu. Jest to prawdziwa gratka dla rybaków, żeglarzy, plażowiczów, wodniaków. Jest tam cała masa popularnych kanałów mazurskich, w tym znany powszechnie Kanał Elbląski.

Do tego dochodzi tam do spływów kajakarskich.

Wpis zawdzięczamy